Rafi

10305510_636787036405283_4925840643663935079_n
(kliknij w zdjęcie, aby je powiększyć)

W wakacje roku 2010 Rafik został znaleziony z obrażeniami łapy na ruchliwej ulicy niedaleko Łodzi, po czym został przewieziony do Przytuliska w Głownie. Łapki nie dało się uratować – została amputowana.

Pomimo swojego wieku ok. 4-5 lat, pod koniec listopada 2010 r. został przewieziony do hospicjum dla starszych psów. Nie sprawiał tam problemów, bardzo dobrze dogadywał się z innymi psami i nie przejawiał żadnej agresji. Całkowicie zapomniany i niezauważony siedział w hospicjum aż do dnia 27 lutego 2012 r. Wówczas został adoptowany.

Wszystko było jak z bajki, lecz niestety, 15 maja 2013 r. stracił dom.
Dostaliśmy informację, że właściciele mają problem, bo pies ucieka i nie wraca na zawołanie. Wysłaliśmy tam behawiorystkę, która dała zalecenia, lecz DS ich nie wypełnił, więc dla bezpieczeństwa, pies zostaje zabrany do hotelu. Behawiorystka mogła w ten sposób sprawdzić gdzie leży przyczyna problemu. Po kilku dniach nie stwierdzono u psiaka żadnych niepożądanych zachowań: prawdopodobna przyczyna „ucieczek” to zaburzenie więzi i relacji opiekunów z psem, który przestał reagować prawidłowo na przywołanie oraz uciekał.

OCENA BEHAWIORYSTKI (czerwiec 2013):
Typowy owczarkowaty, czyli zwierzę bardzo stadne, socjalny, potrzebujący kontaktu z ludźmi i innymi zwierzętami. Chętny do współpracy, nagroda socjalna ( kontakt, pochwała, głaskanie, masaż, zabawa ruchowa z człowiekiem, wskoczenie na piersi, siedzenie na kolanach) jest najważniejszą z nagród. Na drugim miejscu jedzenie. Niezadowolenie przewodnika jest wystarczająca karą (mina, ton).  Temperament: sangwinik, zawsze uśmiechnięty, procesy pobudzania w równowadze z procesami hamowania. Pilnujący się człowieka i swojego stada. Źle reaguje np. na rozdzielenie się stada na spacerach. Lubi i szanuje dzieci. Doskonale zdaje sobie sprawę ze swojej siły i wie, jak być delikatnym w stosunku do dzieci, bez problemu wykonuje ich polecenia. Bezproblemowy przy misce, zabiegach pielęgnacyjnych. Dobrze reaguje na przymus i unieruchomienie. Jako owczarkowaty – średni w kierunku dość wysoki popęd łowiecki, ale można go skanalizować na zabawce, a przede wszystkim ćwicząc – ten pies ma silną potrzebę pracy i koniecznie trzeba mu ją zapewnić dla higieny psychicznej i uniknięcia ewentualnych problemów z zachowaniem. Wykazuje zachowania terytorialne – broni (straszy) terenu przed obcymi, ale w pełni akceptuje każdego gościa zaproszonego przez opiekuna. Przy zachowaniu prawidłowej relacji zachowania wartownicze minimalne w obecności właściciela. Dobrze chodzi na smyczy. Wysoce elastyczny jeśli chodzi o tryb dnia, dobrze dostosowuje się do zmian. Ciekawski, stabilny, pewny siebie. Bardzo karny, każde polecenie wykonuje natychmiast i z dużym zadowoleniem z faktu interakcji. Wrażliwy, nie zniesie brutalnego/zimnego traktowania. Źle znosi zmiany karm, wszystkie trzeba wprowadzać powoli, aby uniknąć biegunki. Zachowuje czystość. Średnio szczekliwy. Od początku w nowym domu powinien zostawać sam, aby uniknąć nadmiernego związania się z domownikami (uzależnienia całkowitego) i ewentualnego stresu separacyjnego.

Więcej informacji na wydarzeniu na Facebooku: KLIKNIJ TUTAJ

20.08.2014

Psiak ma dom stały.