Pierwsza pomoc

Jak pomóc chorym, krzywdzonym i wyrzuconym zwierzętom?

PAMIĘTAJ!, że Twoja pomoc nie kończy się w momencie poinformowania o sytuacji Fundacji. Jeśli jesteś świadkiem przemocy stosowanej wobec zwierząt, bądź widzisz chore i potrzebujące pomocy psy/koty, możesz pomóc na wiele sposobów.

Do niehumanitarnego traktowania zwierząt należy m. in.:

  • bicie lub zabicie zwierzęcia,
  • trzymanie zwierzęcia w małym pomieszczeniu bez możliwości ruchu i schronienia przed deszczem, słońcem i innymi opadami atmosferycznymi,
  • trzymanie psa na uwięzi krótszej niż 3 metry oraz dłużej niż 12 godz.,
  • porzucenie zwierzęcia,
  • widoczne oznaki zaniedbania, np. obroża wrastająca w szyję, wychudzenie, wszelkie rany,
  • nagminne rozmnażanie suk w celach zarobkowych – bez pozwolenia,
  • zamknięcie psa w samochodzie, zwłaszcza gdy na zewnątrz panuje bardzo wysoka temperatura.

Jak stwierdzić że zwierzęciu naprawdę dzieje się krzywda?

Niekiedy widząc psa chudego bądź schorowanego skazujemy winą właściciela. Czasem przyczyną może być przewlekła choroba lub wiek psa, dlatego przed zgłoszeniem interwencji, najpierw postaraj się na spokojnie ocenić sytuację, np. jeśli sprawa dotyczy Twojego sąsiada – zaobserwuj jego zachowanie wobec psa. 

Nie zawsze pies przywiązany do budy jest traktowany niehumanitarnie, zatem zweryfikuj czy regularnie ma dostarczany pokarm, świeżą wodę do picia i czy łańcuch jest na tyle długi, by móc zapewnić zwierzęciu mu swobodne poruszanie się. Może pies jest spuszczany ze smyczy w nocy albo w innych okolicznościach?

Pamiętaj, że odebranie czworonoga właścicielowi jest ostatecznością – czasem warto wpierw porozmawiać z właścicielem, aby ustalić czy on sam nie potrzebuje pomocy, bo np. nie stać go na utrzymanie psa lub też zwierzak demoluje mieszkanie – w tym przypadku może zadziałać behawiorysta. Niestety bardzo często zdarza się, że osoby wzywające kontrole do zwierząt sąsiadów robią to w złości, odwecie lub po prostu dlatego, że pies sąsiada często szczeka. Zatem nie zapomnij o dowodach rażącego zaniedbania, jak np. zdjęcia, filmy oraz świadkowie zdarzenia.

Co zrobić, gdy widzę, że pies zostaje wyrzucony z samochodu?

Gdy jesteś świadkiem takiej sytuacji, czym prędzej zapamiętaj numer rejestracyjny pojazdu i zrób jak najwięcej zdjęć, które będą bardzo pomocne przy poszukiwaniu sprawcy. Im szybciej zareagujesz tym lepiej. Gdy już zdobędziesz dowody, zgłoś całą sprawę na policję. Następnie postaraj się zatrzymać psa przy sobie, może on być nieufny i przede wszystkim wystraszony, dlatego uspokój go, przywołując go spokojnym tonem lub przekupując choćby głaskaniem. Czekając na policję, możesz powiadomić lokalną organizację ochrony zwierząt.

Gdzie zgłaszać powyższe przypadki?

Jeśli zauważysz przypadek znęcania się nad zwierzęciem, poinformuj NAS lub jedną z poniższych służb: 

  • Policja – nr tel. 997
  • Straż Miejska – nr tel. 986

PAMIĘTAJ! Gdy widzisz zwierzę katowane, któremu grozi kalectwo lub śmierć,
NIE CZEKAJ! Niezwłocznie zgłoś to organom policji!