Interwencja na Sielance

SIELANKA 9.04.2017

Zgodnie z naszymi przewidywaniami w tym terminie nie zastaliśmy psów i kotów, a to dlatego, że nasza publiczna informacja szybko dotarła do zainteresowanych, więc Ci nie zdecydowali się na przyjazd. Ale to nie koniec, na giełdzie udało nam się już podsłuchać od stałych handlarzy, ,,za 3 tygodnie mam wykot”, ,,szczeniaki w drodze”, były też umowy krycia…. także, nie kochani to się nie skończyło i dopóki miasto nie zrobi z tym porządku, zwierzęta domowe w tym psy i koty nie znikną z sielanki i jej okolic.

Zrozumcie:
1. To nie są hodowcy, to są rozmnażacze. Zwierzęta przez nich sprzedawane, nie mają odpowiednich szczepień, nie są odrobaczone, ich krzyżowanie jest przypadkowe, często dochodzi do kazirodztwa, którego konsekwencją są wady genetyczne. Zwierzęta te, po krótkim wywiadzie łatwo ustalić, że trzymane są w skandalicznych warunkach, a ludzie Ci nie mają do nich absolutnie żadnego szacunku, są tylko przedmiotem na sprzedaż.

2. Przy obecnej nadpopulacji zwierząt, kupowanie z takich miejsc delikatnie stwierdzając jest nieodpowiedzialne i niedelikatnie stwierdzając po prostu głupie. Idź do schroniska, zgłoś się do fundacji, poszukaj w internecie zwierząt do oddania, idź do zarejestrowanej hodowli. Zainteresuj się skąd pochodzi to zwierzę i czy nie dokładasz swoich pieniędzy do przemysłu znęcania się nad zwierzętami. A po co? , z ww. miejsc dostaniesz psiaka, królika, kotka i inne zwierzęta za darmo po szczepieniach, badaniach, często szczeniaczka czy rasowca. I po co było płacić za kundla w typie rasowego psa, którego matka musiała cierpieć dla twojej ,,oszczędności”? Nie będzie popytu, nie będzie podaży!!! Nie martw się te psy, które już się urodziły, nie trafią na stratę, za dużo to handlarzy kosztuje. Nie zapomnij, że te 50zł które zaoszczędziłeś wydasz na 2 szczepienia, 2 odrobaczenia i ewentualne koszty leczenia. Spodziewaj się, że pies, kot, czy inne zwierze będzie miało pasożyty, bo my ani razu nie zabraliśmy z tego miejsca zdrowych zwierząt. Masz 99% szans, że do tego dopłacisz. Ale dalej zamykaj oczy i odwracaj głowę, bo przecież chcesz pomóc, albo po prostu wydaje Ci się, że walczymy dla naszego ,,widzi mi się”.

3. Miej świadomość, że króliczki miniaturki, pieski i kotki z Sielanki i okolic to nie psiaki z wpadek. I słowa pt. ,,no a co mam z nimi zrobić, utopić?” – po pierwsze są karalne, po drugie to bujda! Jeśli pies się nie sprzeda, a próbują je sprzedawać nawet do roku, nikt ich nie wyrzuci – zostaną do rozpłodu. W tym biznesie nic się nie zmarnuje. Jeśli ktoś znęca się nad zwierzętami, to i tak będzie się nad nimi znęcał i to, że kupisz jednego psa, skończy się tym, że zapłacisz, żeby tego zwyrodnialca było stać na dalsze rozmnażanie i dalsze znęcanie się nad zwierzętami.

4. Tym, którzy nie widzą nic złego, zapraszamy do kontroli z nami, pokażemy wam gdzie szukać, gdzie pytać i gdzie patrzeć. Zobaczycie więcej niż wam się wydaje. Tam są zwierzęta domowe i to się nie zmieniło, rozmawialiśmy z niejednym, nieświadomym kim jesteśmy – handlarzem, nie raz usłyszeliśmy, że ma 2-3 suki, które co pół roku rodzą, dzisiaj usłyszeliśmy np. o 10 królikach miniaturkach, 10 świnkach morskich i innych zwierzątkach- wszystkie trzymane czy to zima czy to lato na dworze, w klatkach. Odstawione w wieku 5 tygodni- ,,bo im mniejsze tym lepiej się sprzedają, a jak padnie to przyjedź za tydzień po następnego za pół ceny”- , wykazujące objawy chorobowe, zamęczone, przetrzymywane w skandalicznych warunkach. A po co, bo ,,Wielkanoc jest, więc dla dzieci będą brać”- no tak bo ZWIERZE TO ZABAWKA. Ludzie obudźcie się, mamy XXI wiek, nie trzeba tyle cierpienia i obojętności, żeby nam wszystkim lepiej się żyło. Skoro tak bardzo twierdzisz, że my działamy, bo pieski rasowe, a Ciebie nie stać na kupno rasowca z hodowli, to po co iść na giełdę? zgłoś się do nas, dostaniesz zwierze za darmo!? Boisz się, bo wiesz, że psa nie powinieneś mieć skoro nie stać cię na jego kupno, to skąd weźmiesz pieniądze na jego leczenie i obowiązkowe szczepienia? Króliczek to nie zabawka, tylko żywe, odczuwające strach, lęk i cierpienie zwierzę! Nie rozumiesz tego? Nie rozumiesz, że mamy Ustawę o Ochronie Zwierząt, która broni praw zwierząt, których my egzekwujemy. Nie robimy czegoś czego nam nie wolno, działamy zgodnie z prawem i to na jego podstawie pomagamy zwierzętom! Czy Ci się to podoba czy nie, handel zwierzętami domowymi na giełdach, targach i targowiskach, jest zabroniony, nie bez powodu!

5. NA GIEŁDZIE SIELANKA, sami handlarze zmęczeni tym cierpieniem zwierząt zwracają się do nas anonimowo o pomoc i o informacje. Oni sami widzą, co tam się dzieje, kradzione zwierzęta, chore, wyłapywane z dzikiego środowiska, zamęczane…. jeszcze raz pytamy… Po co to wspierać!? U hodowcy w zarejestrowanej hodowli, też kupisz króliczka za 20 zł. Po co kupować go od człowieka, który nie ma o nich pojęcia i jedyne na czym mu zależy, to żeby wyprodukować i sprzedać jak najwięcej, a to co ,,zdechnie” jest przyjętym ,,marginesem straty”. Gdzie ta pasja? Gdzie szacunek, gdzie hodowla!

Co zastaliśmy? Zapowiedzi miotów za około 2-3 tygodnie psiaczków i kociaczków, oferty krycia ON, króliki miniaturki w wieku 4 tygodni, trzymane w klatce bez możliwości ruchu, narażone na temperaturę 9st.C, bez możliwości ukrycia, ogrzania, zjedzenia czy napicia się. Co po za tym, kolejne króliczki miniaturki dla dzieci na święta jako zabawki, sprzedawane z worka nylonowego! Tak z worka, po prostu siedziały stłoczone w worze i jak zainteresowana osoba podchodziła to Pan prawie jak w lotto losował króliczka. Ewentualnie samemu można było sobie wybrać z wora. Cóż za pasja do hodowania zwierząt?! Serio?! Zabawka czy żywe zwierzę????????? Cytując pierwsze słowa Ustawy o Ochronie Zwierząt ,,Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”.

Złapaliśmy 2 osoby na gorącym uczynku sprzedaży zwierząt domowych, jedno wykroczenie zostało ukarane mandatem, drugie skierowane zostało do sądu razem z zawiadomieniem o znęcaniu się nad zwierzętami.

https://www.facebook.com/FundacjaOchronyZwierzatAS/videos/1402676676462915/

Serdeczne podziękowania dla STRAŻY MIEJSKIEJ – po prostu szacun, super współpraca, komunikacja, wsparcie w 100% i pełen profesjonalizm, w szczególności wobec agresji i prostactwa z którym spotkaliśmy się podczas czynności ze strony ukaranego. Dziękujemy również wolontariuszom, którzy pojawili się na miejscu i zdecydowali się faktycznie pomóc! Szkoda, że część osób potwierdziła i nie pojawiła się na miejscu, a było wielu więcej chętnych, którym musieliśmy odmówić lub nie zdążyliśmy odpisać, bo tyle było zapytań już potwierdzonych.

W dalszym ciągu liczymy na odzew ze strony Urzędu Miasta Poznań oraz Pana Prezydenta, który w grudniu 2016 roku zapowiedział interwencję ze strony miasta. Do dzisiaj nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi, mimo pisma oficjalnego, maili oraz wiadomości na portalu społecznościowym facebook. Czekamy Panie Prezydencie, nadal liczymy na rozmowę i pomysł rozwiązania problemu! Niech zwierzęta nie zostaną na końcu listy priorytetów.

I po raz setny przypomnienie przepisów prawa- handel zwierzętami domowymi i ich kupno na giełdach, targach i targowiskach to wykroczenie karane mandatem do 500zł – zwierzęta chore, bez udokumentowanej historii weterynaryjnej, trzymane w nieodpowiednich warunkach, odbierane są przez nas w trybie interwencyjnym, co podlega pod znęcanie się nad zwierzętami i jest przestępstwem zagrożonym pozbawieniem wolności do lat 2.

I jak mantra:
Art. 10a. 1. Zabrania się:
1) wprowadzania do obrotu zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach;
2) prowadzenia targowisk, targów i giełd ze sprzedażą zwierząt domowych;
3) wprowadzania do obrotu psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli.
2. Zabrania się rozmnażania psów i kotów w celach handlowych.
3. Zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna.
4. Zakaz, o którym mowa w ust. 3, nie dotyczy terenu prywatnego, jeżeli teren ten jest ogrodzony w sposób uniemożliwiający psu wyjście.
5. Zakaz, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, nie dotyczy podmiotów prowadzących schroniska dla zwierząt oraz organizacji społecznych, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.
6. Zakaz, o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy hodowli zwierząt zarejestrowanych w ogólnokrajowych organizacjach społecznych, których statutowym celem jest działalność związana z hodowlą rasowych psów i kotów.
Art. 10b. 1. Zabrania się nabywania:
1) zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach;
2) psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli.
2. Zakaz, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie dotyczy nabycia psów i kotów od podmiotów prowadzących schroniska dla zwierząt oraz organizacji społecznych, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.