Pytania i odpowiedzi

Question-and-AnswersPoniżej znajdziesz listę najczęściej zadawanych pytań i problemów dotyczących zwierząt. Jeżeli masz pomysły na kolejne, które moglibyśmy dodać do poniższej listy, prosimy prześlij je na adres: kontakt@animal-security.pl

Życzymy przyjemnej lektury!


1. Czy można przemyć kotu ranę Rivanolem?
Rivanol jest bardzo dobrym i stosunkowo tanim płynem do przemywania ran. Przy głębszych skaleczeniach można zastosować Tribiotyk – maść w saszetce do jednorazowego użytku. Oba preparaty zaleca się wcierać za pomocą wacika. 

2. Czym karmić koty wolno żyjące?
Koty wolno żyjące najłatwiej karmić gotowymi karmami w puszkach lub karmą suchą. Jeśli decydujesz się pomagać bezdomnym zwierzętom, możesz zainwestować w karmy, które zawierają dużą ilość mięsa i białka (zawartość podana jest na etykiecie). Ważne, by dostosować karmę do pory roku. Jeśli karmisz koty w lecie, oba gatunki karmy będą dobrze się sprawdzały, pod warunkiem, że pokarm z puszki, nie zeschnie się, zanim kot go zje. Zimą, należy zwrócić uwagę na to, żeby pokarm mokry nie zamarzł. W obu przypadkach bardzo ważna jest świeża woda. Natomiast, jeśli stać Cię na gotowanie posiłku Twoim podopiecznym, z powodzeniem możesz karmić je gotowanym drobiem i podrobami, np. sercami. Więcej na ten temat w artykule Jak pomagać zwierzętom wolno żyjącym?.

3. Co się dzieje po wycięciu u kotki macicy?
Sterylizacja kotki jest zabiegiem polegającym na wycięciu jajników i macicy, co powoduje nieodwracalny efekt zapobiegający zajściu w ciążę. Po tym zabiegu kotka powraca do normalnego życia. Sterylizując, w żaden sposób nie zaburza się psychiki. Oczywiście błędnym myśleniem jest fakt, że kotka powinna mieć wcześniej potomstwo. Więcej na ten temat w artykule Cała prawda o kastracji i sterylizacji.

4. Czym karmić kota, który ma delikatny przewód pokarmowy?
Jeśli weterynarz stwierdzi u Twojego kota wrażliwy żołądek, zapewne zaleci karmę typu sensitive lub karmę mokrą. Warto też wspomóc florę bakteryjną pupila, specjalną pastą np. Bezopet lub podając siemię lniane. Koty z wrażliwym przewodem pokarmowym na ogół są na diecie delikatnej, pozbawionej surowego mięsa i ciężkostrawnych karm suchych.

5. Czym nie wolno karmić kota?
Dbając o zdrowie i życie Twoich kotów wyeliminuj na stałe z ich życia takie produkty jak:

 • sól, gdyż nerki kota mogą mieć poważny problem z pozbyciem się jej nadmiaru. Sól często nieświadomie podawana jest kotom w postaci naszych wędlin, pasztetów;
 • przeterminowanego mięsa, które może wywołać ostrą biegunkę, gorączkę, wymioty;
 • ostre potrawy, które również bardzo źle wpływają na pracę nerek, a w dodatku uszkadzają delikatny koci żołądek;
 • słodycze, zwłaszcza czekolada. Co tu dużo pisać – słodycze mogą spowodować nawet śmierć zwierzęcia;
 • mleko, zwłaszcza krowie. Tutaj pewnie wielkie zdziwienie. Otóż mleko w większości przypadków powoduje u kotów biegunkę, którą ciężko zahamować. Powód tego jest bardzo prosty, koty nie tolerują laktozy! Zdarzają się zwierzęta, u których nie pojawiają się takie objawy, ale wówczas o tym wiemy, bo nie są to koty wolno żyjące lecz nasze, domowe.

6. Karma sucha czy mokra?
Większość kotów przepada za karmą mokrą, ale nie oznacza to, że jest ona dla nich najlepsza. Jeśli karma morka, to najlepiej, gdy będzie zawierała dużą ilość mięsa. Karmy sklepowe najczęściej mają w swoim składzie zaledwie 4% mięsa, dlatego, jeśli Twój pupil nie chce jeść karmy suchej, możesz zamiennie gotować mu podroby (serca, żołądki) lub części kurczaka i indyka, zmieszane z innym mięsem, np. wołowiną, tuńczykiem. Wiele bogatych w cenne składniki karm, można znaleźć w renomowanych sklepach internetowych. Sucha karma jest natomiast o wiele bardziej zbilansowana i zawiera więcej cennych składników, ważnych dla zdrowia naszych futrzaków. Pamiętaj o tym, żeby zawsze czytać etykiety!

7. Czym karmić koty po sterylizacji/kastracji?
Na rynku jest wiele dostępnych karm dla kotów sterylizowanych. Zaleca się ich podawanie, dlatego że karmy te mają odpowiednią kaloryczność i zbilansowaną porcję składników mineralnych, zapobiegających wytrącania się kryształów, a także utrzymują odpowiednie Ph moczu. Karmy te zalecane są szczególnie kocurkom kastrowanym. Ponieważ większość zwierząt po sterylizacji/kastracji nabiera apetytu, musisz dobierać karmę tak, by nie doprowadzić do nadwagi kota.

8. Jak możemy pomagać zwierzętom?
Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dziale Wspomóż nas
Nie musisz słać pieniędzy, wystarczy, że obdarzysz Fundację lub schronisko karmami dla psów i kotów, kocami, zabawkami. Możesz też adoptować zwierzęta wirtualnie, być ich aniołem stróżem, który np. przekazuje środki na ich leczenie: adopcja wirtualna.

9. Jak opiekować się kotem po sterylizacji?
Jak po każdym zabiegu operacyjnym, mogą wystąpić powikłania. Do najczęstszych należą:

 • pękanie szwów,
 • ingerencja kota w ranę,
 • po wybudzeniu mogą pojawić się wymioty, prowadzące do udławienia.

Zabierając kota od weterynarza, najlepiej zapewnić mu ciche i ciepłe miejsce. Możesz założyć kołnierz lub specjalny kubraczek (zrobiony choćby z kawałka materiału, z wyciętymi otworami na nóżki i narządy rozrodcze). Niektóre lecznice wydają koty już lekko wybudzone, jednak w każdym przypadku należy zostać przy kocie do całkowitego wybudzenia. W czasie, gdy kot dochodzi do siebie, nie podawaj mu pokarmu, ponieważ to jest dla kota wysiłek, niewskazany po operacji. Po kilku godzinach możesz podać miseczkę świeżej wody. Z jedzeniem wstrzymaj się do momentu, gdy zwierzę w zupełności odzyska świadomość.
Opiekując się dzikim kotem, nie musisz zakładać kubraczka ani kołnierza. Wystarczy, że będziesz „miał oko” na jego zachowanie. Zwierzęta należy przetrzymać od 5- 10 dni (kocurki zazwyczaj ok. 5 dni).

10. Jak przygotować kota do sterylizacji/kastracji?
Obojętnie, czy masz kocura czy kotkę, najważniejszą kwestią jest to, żeby nie podawać kotu co najmniej 10 godzin przed operacją żadnego posiłku. Kot powinien być na czczo. Wodę można odstawić na ok. 4 godz przed operacją.

11. Koty wychodzące – zagrożenia
Jeśli kochasz swojego pupila, zastanów się kilka razy, zanim pozwolisz mu wychodzić poza dom. Powodów, dla których warto mieć kota tylko i wyłącznie w domu, jest sporo. Oto kilka z nich:

 • walka z kotami lub psami może skończyć się dla niego tragicznie,
 • ruch uliczny, wtargnięcie pod samochód,
 • trucizny stosowane na szczury (śmierć jest długa i bolesna),
 • łapanka, jeśli ktoś uzna że kot jest bezdomny,
 • zarażenie chorobami, np. białaczką, wścieklizną. Nie na wszystkie choroby są szczepionki!
 • kleszcze, inne pasożyty.

12. Czy na kota można się odczulić? 
Po stwierdzeniu, że masz alergię na kota, z powodzeniem możesz się na niego odczulić. Zabieg trwa kilka minut i jest bezbolesny.

13. Jak pozbyć się kotów z piwnicy?
Na to pytanie najczęściej szukają odpowiedzi osoby negatywnie nastawione do tych zwierząt. Zdecydowanie lepszą formą życia z kotami, jest sterylizacja i kastracja, niż podtruwanie i inne bestialskie formy „pozbycia się kotów“. Z doświadczenia wiemy, że kocie odchody nie mają znośnej woni, lecz czy to powód do pozbawienia kotów praw do życia? Naszym zdaniem, w piwnicy lepiej mieć koty niż szczury, zatem zanim podejmiesz decyzję o niehumanitarnym traktowaniu tych bezbronnych zwierząt, poproś o pomoc fundację, która pomoże w wysterylizowaniu kotów i co najważniejsze, w koegzystencji z bezdomnymi kotami. Koty wolno żyjące jak i inne żyjące na tym świecie zwierzęta, instynktownie szukają schronienia przed zimnem i niebezpieczeństwami jakie na nie czyhają, nie zapominaj o tym. 

14. Czy suka musi mieć choćby raz szczeniaki? 
Nieuzasadnione jest stwierdzenie, że suka musi mieć szczenięta. Dla nas jak i dla przyszłej psiej mamy, ciąża jest bardzo uciążliwa pod każdym względem. Suka po szczeniętach jest narażona kilkakrotnie bardziej na popularne ropomacicze, nowotwory macicy czy guzy sutków. Trzeba też mieć na uwadze, że chętnych domów do adopcji szczeniaków może nie być tak wiele… czy jesteś w stanie zapewnić w domu miejsce dla kilku szczeniąt przez co najmniej kilka miesięcy, czasem kilkanaście? Sterylizacja jest najlepszą alternatywą i na pewno nie przysporzy żadnych chorób! Dzięki sterylizacji zwiększa się odporność na nowotwory narządów rozrodczych, a także żaden godowy samiec nie będzie uwodził Twojej psiny. No i zniknie uciążliwa cieczka. Więcej na ten temat w artykule Cała prawda o kastracji i sterylizacji.

15. Kastracja, a ucieczka psa
Kastracja to zabieg, który przede wszystkim uspokoi żądze naszego psa, a co za tym idzie, zmniejszy się o wiele problem ucieczek naszego czworonoga. Jak wiadomo, psy najczęściej uciekają, goniąc suczkę, która ma cieczkę lub jest przed. Kastracja w żaden sposób nie wpływa na zdrowie pupila. Więcej na ten temat w artykule Cała prawda o kastracji i sterylizacji.

16. Czy tabletki antykoncepcyjne szkodzą kotom? 
Tabletki, jak każde hormony, mogą wyrządzić krzywdę. Jeśli podajesz je długotrwale, może wystąpić np. ropomacicze, guzy nowotworowe sutków. Podając je sporadycznie, ryzyko nie jest duże, ale mimo wszystko, skuteczniejsza będzie sterylizacja kotki. Więcej na ten temat w artykule Cała prawda o kastracji i sterylizacji.

17. Czy po kastracji mój kot utyje?
Nie ma nigdzie podstawy do stwierdzenia tego faktu. Koty po sterylizacji często mają większy apetyt, ale to od Ciebie (!) zależy jaką dietę zastosujesz i czy Twój kot przybierze na wadze. Więcej na ten temat w artykule Cała prawda o kastracji i sterylizacji.

18. Czy starsze suczki też można sterylizować?
Kilkuletnie suczki nie są za stare na sterylizację. Młodsza suka lepiej znosi narkozę i łatwiej goją się rany pooperacyjne, lecz poza tym nie ma żadnej różnicy. Przed zabiegiem można zbadać sunię kardiologicznie, by wyeliminować problemy sercowe.

19. Co jeśli pojawia się nowy członek rodziny i pies staje się agresywny? 
Zdarza się tak, gdy pies jest starym domownikiem. Najlepszym sposobem na integrację psa i nowego członka jest ciągłe swatanie. Przez jakiś czas powinien być karmiony przez nową osobę, brany przez nią na spacery i nagradzany za dobre zachowanie. W żadnym wypadku nie można psa izolować, zamykać w osobnym pomieszczeniu, to zdecydowanie pogorszy sytuację. Tutaj zbawienny będzie czas, bp pies na pewno pogodzi się z obecnością kogoś nowego.

20. Co zrobić, gdy staniemy oko w oko z psem agresywnym, np. na ulicy?
Tak naprawdę jest to sytuacja, w której niewiele możesz przewidzieć. Jeśli spotykasz agresora będąc na spacerze ze swoim pupilem, najskuteczniejszą metodą jest schowanie swojego psa za siebie, wówczas przeciwnik nie powinien odważyć się zaatakować człowieka. W sytuacji kiedy jesteś sam, na pewno należy zachować spokój, by nie wywołać większej agresji. Najlepiej gdybyś zawołał straż miejską, jeśli będą w pobliżu, ich pomoc okaże się niezbędna.

21. Czy warto chipować psy?
Chipowanie to zabieg niosący jedną, za to dużą, zaletę. Dzięki czipowi możemy łatwiej znaleźć naszego pupila, który jest uciekinierem, a także w przypadku zaginięcia, szybciej zidentyfikujemy dane właściciela. To jest forma dokumentu osobistego naszego psa.

22. Co zrobić, gdy sąsiedzi zaniedbują swojego pupila lub znęcają się nad nim?
Jeśli chcesz pozostać anonimowy, w każdej sytuacji warto zgłosić sprawę policji, bądź dzielnicowemu. Możesz również powiadomić najbliższy okręg Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt lub naszą Fundację, która zajmuje się takimi właśnie interwencjami (tutaj odpowiedni dział Interwencje). Najlepszym dowodem są zawsze zdjęcia. Niestety nie zawsze można je zrobić, więc choćby nagranie pod drzwiami sąsiada krzyku zwierzęcia, dużo nam wniesie. Nie bój się reagować na przemoc!

23. Czy to prawda, że po sterylizacji pies staje się agresywny i może mieć huśtawki nastrojów?
Nie, wręcz przeciwnie. Wiele przykładów pokazuje, że psy są łagodniejsze, zwłaszcza te z nadmiarem energii, lecz absolutnie nie są agresywne.

24. Co zrobić, gdy widzę bezdomnego psa?
Widząc psa biegającego bez opieki właściciela mogą nasunąć się trzy wnioski: pies uciekł, został wyrzucony albo jest wypuszczany samopas. W tej sytuacji, jeśli masz pewność, że nie ma dokąd wrócić, najlepiej zadzwonić po straż miejską, która zidentyfikuje psa po chipie. Jeśli pies nie był chipowany, zostanie zabrany do schroniska. Jeśli masz możliwość zabrania psa ze sobą, możesz zgłosić go do Fundacji, która zajmuje się bezdomnymi psami. 

25. Co zrobić z psem, gdy już go nie chcę?
Jeśli już podjąłeś tak drastyczną decyzję, postaraj się oddać psa w dobre ręce. Mogą w tym pomóc liczne fundacje. Umieszczenie psa w schronisku będzie dla niego wielkim przeżyciem. Pies który dotąd kochał, nagle zostaje sam, tęsknota za człowiekiem będzie długa i bolesna. Pomyśl o uczuciach tego psa, zanim zechcesz go oddać. Może ktoś z najbliższej rodziny będzie mógł przygarnąć Twojego pupila?

26. Co zrobić, żeby pies tak często nie szczekał w domu?
Zdarza się, że psy są po prostu gadatliwe, lecz często bywa tak, że nagle zostawiamy psa na dłużej niż zwykle i on zaczyna po prostu się niepokoić. Jeśli dotąd przebywałeś z nim często, a to się nagle zmieniło, może być ciężko zapanować nad tym. Spróbuj zostawić mu kilka zabawek, gryzaków, kostek itp. Powinien zająć się tym i przez jakiś czas zapomnieć o szczekaniu. W najgorszych sytuacjach można zostawić psu włączone radio, aby słyszał czyiś głos.

27. Co zrobić, żeby pies nie sikał, gdy ktoś wejdzie do domu?
Popuszczanie moczu na widok gościa, to zazwyczaj oznaka radości, jednak często objaw uległości i stresu. Występuje to najczęściej u szczeniaków i wraz z wiekiem, powinno zanikać. Żeby uskutecznić walkę z tym nawykiem, należy okazywać psu więcej zainteresowania, bawić się z nim częściej, budując tym samym jego wartość.

28. Co zrobić, gdy kot drapie obicia mebli?
Koty poprzez drapanie zaznaczają swój teren, robiąc to najczęściej w centrum mieszkania. W ten sposób wydzielają substancje zapachowe. Aby tego  zaniechać, warto kupić drapaki i postawić w miejscu, gdzie kot chętnie drapie. Dodatkiem zachęcającym do drapaków jest polanie ich kropelkową ilością waleriany. Koty ją uwielbiają. Jeśli nasz futrzak ma upodobanie tylko do drewna, zafundujmy mu niewielki pień, który będzie idealnym obiektem do drapania.