Kastracja i sterylizacja

Sterylizacja i kastracja to zabiegi polegające na ubezpłodnieniu zwierzęcia. Sterylizacja jest to zabieg ubezpłodnienia czasowego, np. sterylizacja farmakologiczna, stosując środki hormonalne przeznaczone dla danego gatunku lub trwale – podczas zabiegu chirurgicznego.

Sterylizacja chirurgiczna ma kilka odmian – od przecięcia lub podwiązania nasieniowodów lub jajowodów- proces odwracalny, aż po sterylizację pełną, czyli kastrację – zabieg nieodwracalny. Najbardziej polecana jest pełna kastracja, czyli chirurgiczne usunięcie macicy wraz z przydatkami u samic oraz całkowite usunięcie jąder u samców.

Czy warto wykastrować psa?
Czy suka powinna mieć choć raz w życiu młode?

Istnieje na ten temat wiele stereotypów, które utarły się przez lata, lecz nie są one nawet w najmniejszym stopniu zgodne z rzeczywistością.

Kastracja i sterylizacja to rutynowo przeprowadzane zabiegi, które niosą ze sobą wiele korzyści, mimo że niektórzy uważają to za barbarzyństwo i krzywdę dla zwierzęcia, jednocześnie nie widząc nic złego w bestialskim topieniu czy porzucaniu na pewną śmierć szczeniaków i młodych kociąt.

ZAPOBIEGANIE BEZDOMNOŚCI

Kastracja i sterylizacja służą przede wszystkim zapobieganiu bezdomności. Wolno żyjące kotki i kocury kopulują ze sobą, po czym samice zachodzą w ciążę. Jednak prawdziwy problem zaczyna się później – co zrobić z nowo narodzonymi kociętami? Wbrew pozorom szukanie dla nich domu nie jest zadaniem łatwym, biorąc pod uwagę to, iż z jednego miotu rodzi się ich kilka. Pozostawione maleństwa, bez stałego dostępu do żywności i wody, a także pozbawione bezpiecznego i ciepłego (zwłaszcza zimą!) schronienia, nierzadko stają się ofiarami wypadków samochodowych, przedmiotem ataków ludzi, zamarzają lub zostają otrute.

To samo dzieje się z psami. Szczeniaki trafiają do schronisk (z każdym rokiem w liczbie kilku tysięcy!), czekając na ciepły domek, którego często nigdy nie znajdują… A jeśli znajdą, to czy na zawsze? Prawda niestety jest okrutna – póki małe i słodkie, uwielbiane są przez wszystkich, lecz gdy dorosną, zostają podrzucane do schronisk albo gorzej! – Przywiązywane są do drzew w lasach, pozostawione na pewną śmierć, topione, wyrzucane z samochodów.

NIE JEST prawdą, że szczenięta łatwo znajdują dom. Urodzone w schroniskach umierają w okropnych męczarniach nigdy nie zaznawszy ludzkiej miłości. Zaraz po urodzeniu chorują lub są zagryzione przez inne psy.

ZAPOBIEGANIE CIĄŻOM UROJONYM

Sterylizacja suki/kotki całkowicie rozwiązuje problem pojawienia się u niej ciąży urojonej, na którą, nie pokryta w czasie rui, często jest narażona. W trakcie ciąży urojonej powiększa się objętość brzucha, z sutków wydziela się mleko, a niedoszła matka staje się niespokojna. Poszukuje przedmiotów, którymi chciałaby obdarzyć dzieci, niejednokrotnie wykazując agresję w obronie swojego „gniazda”. Należy zdać sobie sprawę z tego, że ma to niekorzystny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne.

Nie jest prawdą, że samice powinny choć raz w życiu urodzić młode! Zwierzęta nie marzą, tak jak ludzie, o „założeniu rodziny”, dla nich jest to wyłącznie instynkt przetrwania gatunku. Nie można też tęsknić do czegoś, czego nigdy się nie doświadczyło. Nie należy uczłowieczać zwierząt. Po sterylizacji samice nie odczuwają żadnej straty z powodu braku popędu seksualnego, ponieważ nie mają instynktu rozmnażania.

ZAPOBIEGANIE NOWOTWOROM

Kolejną korzyścią wynikającą ze sterylizacji jest zapobieganie nowotworom macicy i jajników, a także ropomacicza – choroby, w konsekwencji której należy poddać zwierzę ryzykownemu zabiegowi usunięcia macicy. Natomiast kastracja zapobiega m.in. nowotworowi prostaty czy przepuklinie – chorobom, które często kończą się śmiercią lub uśpieniem zwierzęcia.

ZNACZENIE TERENU

Do wymienionych wyżej korzyści z pewnością można zaliczyć fakt, iż samice przestają całkowicie znaczyć teren moczem, bądź nie robią tego z taką częstotliwością, natomiast kocury przestają wydzielać nieprzyjemny dla naszego czułego nosa zapach.

ZMIANY

Zwierzęta nie wiążą posiadania narządów rodnych z własną seksualnością. Rozród jest tylko instynktowną potrzebą przedłużania gatunku, która po zabiegu kastracji całkowicie znika. Kastracja wbrew pozorom nie powoduje problemów hormonalnych. Funkcję po części przejmuje przysadka mózgowa, dzięki czemu pozwala na zachowanie równowagi hormonalnej organizmu.

Zabiegi kastracji i sterylizacji stabilizują zwierzęcą psychikę, co ujawnia się poprzez większe przywiązanie do właścicieli. Zwierzaki przestają myśleć o rozmnażaniu, nie muszą walczyć z niezaspokojonym popędem seksualnym. Stają się spokojniejsze i bardziej oddane, zmniejsza się ich skłonność do włóczęgostwa.

Nieprawdą jest, że zabieg powoduje nadmierne tycie i nadwagę. Przybieranie na wadze jest spowodowane przekarmianiem zwierząt i zbyt małą ilością ruchu. Po zabiegu zapotrzebowanie na pokarm jest mniejsze – organizm nie traci energii na przygotowanie do rozrodu. Należy odrobinę zmniejszyć ilość podawanego pokarmu lub podawać karmę typu light, jeśli zauważymy tendencję do nabierania masy ciała. Kiedy jednak zadbamy o zwierzę, nie straci ono swej żywiołowości.

CIEKAWOSTKA

Kotka może mieć małe dwa razy w roku. Jeśli wszystkie jej dzieci przeżyją i będą miały własne kociaki – już po 2 latach będzie ich ponad 500!