Jakie zwierzę wybrać?

Pies, królik, kot czy papuga… 

Miller-more-questions-than-answers1Najpierw odpowiedz sobie na pytania:

  • Czy lubisz spędzać czas na wolnym powietrzu?
  • Czy masz czas i dużo energii?
  • Czy nie przeszkadza Ci wypadająca sierść?
  • Czy masz świadomość, że szczeniak może narobić wiele szkód w mieszkaniu?

1) Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, możesz zostać opiekunem szczeniaka psa typu husky, owczarek, labrador oraz innych przedstawicieli dużych ras. Te psy potrzebują dużej dawki ruchu na świeżym powietrzu oraz poświęcenia im mnóstwa uwagi. Niestety zamknięte przez cały dzień w domu, mogą z nudów narobić szkód i niepotrzebnie zawieść Twoje oczekiwania. Pamiętaj też o tym, by nie sugerować się tylko i wyłącznie wyglądem psa. Każda rasa ma swoje plusy i minusy. To ważne przy wyborze, zwłaszcza jeśli chcesz by zwierzak był towarzyszem Twoich dzieci. Psy rasowe, nierzadko wymagają szkolenia i cierpliwości.

Decydując się na posiadanie psa, przyzwyczaj się do latającej w mieszkaniu
sierści, 
przynajmniej dwa razy do roku podczas linienia! 

2) Oczywiście te sytuacje nie powinny zmuszać Cię do rezygnacji z opieki nad zwierzęciem. Alternatywą są mniejsze psy, np. mieszańce, które są bardzo oddane i mądre, sprawiają najmniej kłopotów (jeśli w ogóle je sprawiają). Nie mają też dużego zapotrzebowania na ruch, rekompensatą będzie dla nich przebywanie ze swoim opiekunem. 

3) Dla osób które jednak nie do końca dysponują czasem i możliwością zapewnienia psu odpowiednich warunków, idealnymi kompanami będą koty. Jeśli często wracasz do domu „po godzinach”, wybierz kocią parę. W ten sposób unikniesz zniszczeń i potłuczonych wazoników. Koty w parach świetnie się uzupełniają, jeśli oczywiście są w tym samym wieku lub adoptowane w tym samym czasie. Zapewniając im podstawowe akcesoria (drapak, zabawki) oraz należytą porcję jedzenia, śmiało możesz zostawiać je na wiele godzin.

Oczywiście nie zapominaj o wspólnych zabawach, które
bardzo łączą więzi 
między człowiekiem, a kotem. 

4) Warto przemyśleć sprawę adopcji zwierząt mniejszych niż kot – świnka czy królik, w przypadku, gdy masz małe dzieci, które często mogą je nieświadomie krzywdzić (o tym w temacie Dzieci, a zwierzęta).

  

Kilka słów o higienie

  • Przy każdym wyborze zwróć uwagę na wymagania zwierząt pod kątem higieny, dlatego że, np. długowłose czworonogi muszą być często wyczesywane, co najmniej 3 razy w tygodniu, a to rzecz czasochłonna.
  • Wielu rodziców boi się adoptować zwierzęta ze względu na choroby przez nie przenoszone, dlatego raz na zawsze zapamiętaj: zwierzę nie stanowi zagrożenia dla dziecka, jeśli jest zaszczepione i odrobaczone (czyli to Ty musisz zadbać o to, żeby Twoje dziecko niczym się od zwierzaka zarazić nie mogło!).
  • Badania przeprowadzone wśród pediatrów pokazują, że dzieci wychowane ze zwierzętami, są bardziej odporne na jakiekolwiek choroby. Spośród najczęściej słyszanych, zwierzęta mogą być nosicielami toksoplazmozy lub tasiemczycy, ale jest to o wiele mniej prawdopodobne, niż zarażenie się przez brudne warzywa, owoce i nieświeże mięso. Również jadąc komunikacją miejską masz większe prawdopodobieństwo przeniesienia choroby, niż od zwierzęcia mieszkającego z Tobą pod jednym dachem. Zatem śmiało możesz pozwolić swoim pociechom przytulać się do zwierzątka, czy tarzać się z nim na dywanie. 

Jeśli już wiesz, jakiego zwierzaka powinieneś przyjąć pod swój dach, zapraszamy do obejrzenia naszych podopiecznych w dziale ADOPCJE!