Dzieci, a zwierzęta

Wpływ zwierzęcia na Twoje dziecko
lassie-and-timmyAdoptując zwierzę możesz być pewny, że będzie ono miało dobry wpływ na Twoje dziecko. Jego obecność spowoduje, że dziecko nauczy się empatii, będzie wrażliwsze na krzywdę zwierząt i ludzi, a także zrodzi się w nim instynkt opiekuńczy. Jeśli dasz maluchowi odpowiedni przykład, pokażesz w jaki sposób należy traktować zwierzęta, nauczy się on odpowiedzialności i troski, co da rezultat w przyszłości. Proste obowiązki związane z opieką nad zwierzakiem takie jak: karmienie, wyprowadzanie na spacer, czy zmienianie żwirku w przypadku kota, spowodują, iż dziecko zacznie rozumieć, że ta istota, która pojawiła się w jego życiu, to nie tylko przytulanka.

Zwierzęta od dawna służą w terapii dla dzieci chorych, są ukojeniem na wszelkie troski i zmartwienia.

Jak nauczyć dziecko odpowiedniego traktowania zwierząt?
Żeby odpowiednio przygotować dziecko do obecności zwierzęcia w jego życiu, musisz pamiętać, że zwierzęta też czują. Wiadomo, że dzieci uczą się głównie od rodziców, zatem jeśli Ty nie będziesz należycie traktować zwierząt, nie oczekuj tego od swoich dzieci. W żadnym wypadku nie możesz dopuścić do tego, żeby Twoja pociecha zrobiła sobie ze zwierzęcia maskotkę, zabawkę, którą może w każdej chwili pociągnąć za ogon, jak i dusić czy szczypać. Kilkakrotne pociągnięcie psa za ogon, może wiązać się ze sprzeciwem zwierzęcia. Nie powie ono o towarzyszącym przy tym bólu, lecz ostrzeże  szczeknięciem, czy nawet ugryzieniem. Gdy jest to kot, może po prostu udrapnąć. To jest zupełnie normalne zachowanie, dlatego dziecko trzeba nauczyć życia pod jednym dachem z jakimkolwiek zwierzęciem.

Obserwuj zachowania dziecka względem zwierząt: co do nich mówią, czy czasem nie naśladują Ciebie, gdy jesteś zły itp. Jeśli od małego będzie wiedziało, że głaskanie jest dobre, a szczypanie, duszenie, ciągnięcie – złe, nauczy się prawidłowego podejścia do zwierząt i nigdy nie zrobi im krzywdy, a Ty będziesz pewny, że Twojemu dziecku nic nie grozi. Może zdarzyć się też tak, że w psie obudzi się instynkt opiekuńczy i to on będzie stał na straży naszej pociechy.

Zachowanie i stosunek dziecka do zwierzęcia jest lustrzanym odbiciem stosunku ludzi dorosłych do dzieci. Maluch dobrze traktowany przez rodziców, przełoży tę dobroć na zwierzę. Natomiast, gdy zachodzi sytuacja, że wracasz po ciężkim dniu pracy do domu i wyładowujesz złość na dziecku, ono zrobi to samo ze zwierzęciem, mając świadomość, że jest słabsze i tym samym ma nad nim przewagę..

Jeśli masz dzieci i planujesz adopcję zwierząt, przeanalizuj te sytuacje.

Zachęcamy również do przeczytania artykułu Jakie zwierzę wybrać?.